Biżuteria wraz z biegiem lat traci na swojej urodzie. Poprzez ciągłe użytkowanie, powstają różnego rodzaju rysy, zadrapania oraz zabrudzenia. Każdy rodzaj biżuterii wymaga innego sposobu czyszczenia i użytkowania.
Nawet najlepiej przechowywane wyroby jubilerskie mogą nie uniknąć wpływu czynników zewnętrznych, dlatego biżuteria powinna być przechowywana w zamknięciu z ograniczeniem dopływu powietrza, które jest przyczyną ciemnienia.
Szkatułka lub delikatny woreczek to odpowiednie miejsca na przechowywanie klejnotów. Należy wystrzegać się metalowych opakowań, które mogą doprowadzić do licznych zarysowań. Jeśli takie opakowanie ma wartość sentymentalną, można wyłożyć je delikatnym materiałem. Do przechowywania biżuterii zalecamy drewniane lub plastikowe pudełeczka z miękkimi poduszeczkami w środku.
Większość chemii gospodarczej używanej w domach oraz kosmetyków codziennego użytku, zawiera substancje, które mogą doprowadzić do przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu kontaktu z wyrobami jubilerskimi. Elementy pochodzenia organicznego oraz kamienie naturalne mogą ulec matowieniu oraz rozwarstwieniu.
Aby temu zapobiec, najlepiej zdejmować biżuterię przed używaniem środków chemicznych, używać rękawiczek ochronnych, a w przypadku kosmetyków, stosować je przed założeniem biżuterii.
Biżuterii można przywrócić dawną świetlność za pomocą kilku sztuczek. Natomiast warto mieć na uwadze, że tylko profesjonalne czyszczenie daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Jubiler przy użyciu pasty polerskiej usunie nawet trudne do usunięcia i szpecące zabrudzenia oraz nada biżuterii “nowe życie”.
Bardzo duży wpływ na niszczenie złotych wyrobów jubilerskich mają różnego rodzaju substancje chemiczne oraz detergenty, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na codzienne czynności takie jak mycie naczyń, pranie ręczne, sprzątanie czy majsterkowanie. Każda czynność, przy której występuje kontakt biżuterii z chemią może skutkować uszkodzeniem danego kruszcu. Dlatego tak ważne, aby przed wykonywaniem takich czynności założyć rękawiczki lub po prostu zdjąć biżuterię.
1. ZABEZPIECZAJ PRZED CHEMIĄ
Różnego rodzaju detergenty i środki chemiczne negatywnie wpływają na biżuterię. Mogą spowodować przebarwienia biżuterii lub skóry w miejscu styczności z biżuterią. Produkty chemiczne mogą zmatowić kamienie szlachetne lub nawet doprowadzić do ich rozwarstwienia.
2. BĄDŹ DELIKATNY
Biżuteria wykończona w technologiach rodowania, satyniowania i pozłacania pokrywa zewnętrzną część wyrobu. Różnego rodzaju tarcia lub nieumiejętne czyszczenie tej biżuterii może spowodować przetarcia, lub widoczne porysowanie powierzchni.
3.PRZECHOWUJ STARANNIE
Pamiętaj, aby biżuterię przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Idealnie sprawdzą się szkatułki i kuferki wyścielone miękkim materiałem. Złoto i srebro zawijaj w szmatkę i chowaj do przeznaczonych do tego woreczków – tak, aby ograniczyć dopływ powietrza i uniknąć ewentualnego pociemnienia.
4.UNIKAJ KONTAKTU Z WODĄ
Zawarte składniki w wodzie z kranu, w basenie czy w morzu negatywnie wpływają na biżuterię. Mogą doprowadzić do przebarwień, zmatowień lub stracić połysk.
5.DBAJ O JEJ BLASK
Skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne czyszczenie biżuterii z zabrudzeń i kurzu przy użyciu specjalnie przeznaczonej do tego chusteczki. Przestrzegamy przed samodzielnym czyszczeniem biżuterii środkami chemicznymi czy polerującymi.